O projekcie

Projekt Mistrz tradycji Zenon Nadolski – wytwórca bębnów z Zawadki jest realizowany przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 r.
W przeciągu roku troje uczniów wyłonionych ze społeczności lokalnej weźmie udział w niezwykłej przygodzie, będzie miało możliwość terminowania u mistrza tradycyjnego wyrobu bębnów, niezwykłej bieszczadzkiej osobowości – Zenona Nadolskiego. Poznają tajniki wytwarzania instrumentów, wiedzę i umiejętności, które śmiało można nazwać unikatowym, niematerialnym dziedzictwem regionu.
Prezentacja zdobytego warsztatu przed szerszą publicznością nastąpi podczas festiwalu Czart Granie w Ustrzykach Górnych, podczas którego uczniowie wraz z Mistrzem zagrają na własnoręcznie wykonanych bębnach.

Głównym celem projektu Mistrz tradycji odbywającego się w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dziedzictwo kulturowe, priorytetu – Kultura ludowa i tradycyjna jest wspieranie procesu transmisji w obrębie danej wspólnoty kulturowej, przejawiającego się w bezpośrednim przekazie wiedzy, umiejętności, funkcji – ze szczególnym naciskiem na ich unikatowość, bądź zagrożenie zanikiem. Zakres podejmowanych działań jest zgodny z założeniami Konwencji UNESCO z 2003 roku.